Choď na obsah Choď na menu
 


Zníženie obsahu dusičnanov v akváriovej vode

Voda a jej kvalita je pre chov terčovcov veľmi dôležitá.

Chemickým parametrom vody sa budem venovať v inom článoku, tu by som chcel poukázať na jednoduchý spôsob odstraňovania dusičnanov z akvarijnej vody.

Voda v domovine terčovcov je vo vačšej miere číra, rôzne zafarbená humínovými látkami, no vždy čistá. V našom akváriu sa o to snažíme dosiahnuť, aby vyhovovala rybám. Chemizmus vody v tropických oblastiach nie je možné v žiadnom prípade porovnávať s vodou v akvariu. Pokial je voda v prírode kalná, býva to spôsobené hlavne pri záplavách po silných dažďoch. Voda je tu však stále v pohybe a rybám prakticky stale priteká nová čistá voda.

Veľa akvaristov žije v mylnej predstave, že čím je voda staršia, tým je pre ryby lepšia. Usudzujú tak zrejme z dôvodu, že pridávaním čerstvej vody do starej akvarijnej vody spôsobuje zákaly a iné problémy - porušenie biologickej rovnováhy a pod. Ono naozaj v takej starej kryštálovej, čistej, starej akvarijnej vode sa rybám spočiatku aj darí, no terčovce Vám v takejto vode nevyrastú a neskôr sa možu objaviť aj iné problémy. Vo vode sa totiž začne hromadiť ohromné množstvo odpadných dusíkatých látok z výkalov rýb a pod. V prípade, že ryby v takomto prostredí prežívajú, sú neustále otravované dusitanmi a dusičnanmi a sú nachylné k ochoreniu rôznymi chorobami.
 Preto je veľmi dôležité pravidelné odkalovanie detritu zo dna a pravidelne vymieňať časť vody.Čím je menšie akvárium alebo čím je v akváriu viacej rýb, tým častejšie je potrebné odkalovať a meniť vodu. Toto je možné prevádzať pri dobre zabehnutom biologickom filtri, pretože ak by sa vymenila časť vody za vodu čerstvú a filter by nebol ešte dostatočne zabehnutý, vznikol by minimálne biologický zákal a vytvorili by sa vo vode nežiadúci nálevníci a to nehovorím ešte o chemizme vody, keď by pri vyššom pH nad 7 mohol vzniknúť jedovatý amoniak a jeho zlúčeniny. Základ pri čiastočnej výmene vody je mať kvalitne a dostatočne dlho zabehaný biologický filter, čím vačší, tým lepšie. Niektorí akvaristi používajú bio filtre o vačšom objeme ako samotné akvárium...

Moderným a veľmi účinným a elegantným spôsobom ako odstraňovať dusičnany z vody v sladkovodnom akváriu, je použitie tzv nitrat filtrov, alebo ked chcete nitrat absorbérov. Jedná sa o materiál, ktorý má tú schopnosť absorbovať z vody škodlivé látky ako sú dusitany, dusičnany a ďalšie vo vodovodnej vode obsiahnuté škodliviny.

V dobrých akvaristických obchodoch dostať kúpiť nitrat filter (žlté guličky), buď v celku, alebo len náplň, ktorá sa regeneruje roztokom kuchyňskej soli. Dobrou a lacnejšou náhradou je silne bazický anex v chloridovom cykle, čiže zregenerovaný - nabitý roztokom kuchyňskej soli. Takto nabitý anex buď vložíme do zakúpenej kolonky (dá sa zhotoviť aj na kolene), cez ktorú preteká voda z akvária a necháme anex pracovať za nás (absorbovať spomenuté škodliviny), alebo ho vložíme do bezošvích sáčkov (monofil, alebo akákoľvek syntetická látka, cez ktorú anex neprepadne). U kolonky je nutné meraním obsahu NO3 vo vode zistiť kedy je ju potrebné zregenerovať, pri sáčkoch je to jednoduchšie, keď si vyrobíme dve sady a zatiaľ čo jedna sada sáčkov pracuje v akváriu, druhá sa regeneruje. Anex má tú vlastnosť, že keď absorbuje z vody disičnany a iné látky na maximum, nedokáže ich držať na sebe, ani nám nejakým spôsobom nedokáže podať informáciu, že je vyčerpaný a začne naspať tieto látky uvoľňovať do vody. Preto tieto sáčky s anexom treba meniť čo najčastejšie, najlepšie každych 24-36 hodín. Pre nádrž o obsahu 200-250L stačí absah anexu o 1/4 -1/2L, záleží aj na počte chovaných rýb.

Tieto anexy majú ešte jednu veľmi dobrú vlastnosť. Vodovodná voda obsahuje okrem dusičnanov často aj mnoho stopových škodlivín, ktoré ryby velmi zdravotne poškodzujú. Anexy použité v trubicovej - anexovej kolone napojenej na vodovodnú sieť dokážu zbaviť vodu saponátov, herbicídov, insekticídov, umelých hormónov, fenolov, chlóru, rôznych karcinogénov a mutagénov.

Sám používam v svojej chovni pre terčovce spomínané anexy v malej 4,5L kolonke zapojenej do bypassu k vonkajsiemu filtru. Pomalý prietok cez anex zabezpečuje neustále znižovanie obsahu NO3 v akváriách zapojených do systému vonkajšieho filtra. Z kolonky vyteká voda s nulovým obsahom NO3. Akonáhle sa začne NO3 zvyšovať, kolonku odstavím a anex zregenerujem. Takto mám prakticky zabezpečenú prijatelnú úroveň NO3 okolo 10-20mg/L aj bez výmeny veľkého množstva vody. Pre intenzívny chov terčovcov je táto hladina NO3 dostačujúca.

Bežné anexy majú kapacitu absorbovaného NO3 na úrovni 30g pre 1L anexu. Pri nich stačí regeneračný roztok o obsahu 100g soli (NaCl-bez jodu) na 1L vody. Špeciálne anexy, vyrobené špecialne na odstraňovanie nitrátov z vody majú kapacitu až 3x vačšiu, teda 90g NO3 na 1L anexu. Aj regenerácia sa teda musí prispôsobiť množstvom NaCl, teda 300g na 1L vody a 1L anexu. Pri týchto špeciálnych anexoch sa teda predĺži interval regenerácie, čo je určite výhodné, no vynikajúcou vlastnosťou týchto špec. anexov je výrobcom udávaná vlastnosť, že po vyčerpaní nevracajú NO3 naspať do vody. To je obrovská výhoda a nie je treba úzkostlivo strážiť moment vyčerpania anexu.

Dostávam otázky, či rybám neškodí uvolňovaný chlór do vody. Moja odpoveď, nie, neškodí, pretože chlór sa do vody neuvolňuje. Pri práci anexu v akváriovej vode pri odstraňovaní NO3 vznikajú vždy chloridy, nikdy nie čistý chlór! Takže je to úplne bezpečné a nemusíme sa obávať otravy ani uduseniu rýb chlórom.

Životnosť anexov je prakticky neobmedzená, no uvádza sa okolo 15 rokov. Ako som spomínal vyššie, regeneráciu je potrebne prevádzať vzdy soľou bez obsahu jódu. Tym si zabezpečíme dlhú životnosť anexu.

 

Text je napísaný s pomocou článku z časopisu AKVÁRIUM-TERÁRIUM - článok "Akvarijní filtry ano či ne" ( mám to prefotené, takže neviem už z ktorého čísla, ani meno autora).

 

Viktor Petrík

17.9.2012

edit 22.12.2014

 

 

 

 

 

.

.