Choď na obsah Choď na menu
 


Žiabrohlísty

    Kto chová terčovce dlhšie, určite sa s týmto ektoparazitom stretol.  Sú to malé 0,5 - 2 mm potvorky-motolice, ktoré dokážu znepríjemniť život terčovcom v akváriu a tým pádom aj samotnému chovateľovi, ktorý sa snaží mnohokrát neúspešne týchto parazitov zbaviť a pomôcť tak svojim miláčikom v akváriu.  Zvlášť zbaviť sa vajicorodých druhov je dosť velký problém, kedže tieto vypúšťajú veľké množstvo vajíčok, z ktorých sa za určitú dobu (záleží na teplote vody) vyliahnu ďalšie larvy. Dospelý discus si s malým množstvom motolíc dokáže poradiť aj sám, no pri ich premnožení múže spôsobovať problémy. Ryba zrýchlene dýcha, otiera sa o predmety v akváriu, často dýcha len na jednu žiabru. V pokročilejšom napadnutí môže lapať vzduch u hladiny a udusí sa. Mladé ryby sú na napadnutie-premnoženie žiabrohlístov citlivejšie. Kto choval terčovce, isto vie, že je to ryba žravá a mladé sa správajú niekedy doslova ako nenásytné piraňe, ktoré sa dokážu tak nažrať, že sa ledva vlečú po akváriu. Áno, takto sa správajú zdravé terčovce, chované v dobrých podmienkach. Pri napadnutí-premnožení žiabrohlístami sa mladé ryby nedokážu dobre nažrať a zaostávajú v raste. Nedovolí im to jednoducho fakt, že by sa udusili, keby sa veľa nažrali.

Treba ale podotknúť, že napadnutie týmito motolicami sa často zamieňa za iné choroby, ako napr. za branchiomykózu (plesňové ochorenie žiaber), sankvinikolózu, toxickú nekrózu žiaber ai. Pokial ale chceme na 100% zistiť, či sa jedná o motolice, pomôže len parazitologické vyšetrenie pod micrkoskopom. Kto z bežných chovateľov discusov má doma microskop? Ani ja ho nemám. Len skúsený chovateľ dokáže na 80% podľa správania sa rýb určiť, že sa jedná o žiabrové červy...

Existuje mnoho komerčne predávaných prípravkov (mycopur, cyprinopur), ktoré majú v popise, že sú účinné aj proti žiabrohlístom. Sám som ich vyskúšal niekolko podľa návodu, no týchto potvoriek som sa nedokázal nikdy na 100% zbaviť. Ďalej existujú aj prípravky-látky, ktoré sa bežne nepredávajú (napr. formaldehyd, trichlorfon, flubenol) , no skúsenosti mám podobné ako s komerčnými prípravkami, navyše ich používanie nesie pre chovateľa určité zdravotné riziká a vyžaduje si určité skúsenosti a prax. Môj názor na vec je taký, že žiabrohlísty jednoducho k terčovcom patria a len pri ich premnožení, keď začnú mať ryby problémy, je rybám treba pomôcť a čiastočne ich zbaviť motolíc. S malým množstvom si už dokážu poradiť aj samé.

Veľmi dobrým spôsobom ako pomôcť rybám je použitie chloramínu T. Dá sa kúpiť v lekárni, alebo v dobrej predajni s chemikáliami. Predáva sa 1kg balenie, ktoré Vám vydrží na celý život. Dávkovanie, ktoré rybám pomáha je totiž len 1,5g na 100L akváriovej vody. Treba si zaobstarať presnú váhu a vždy presne určiť koľko litrov v akváriu skutočne je a dané množstvo chloramínu presne vypočítať a odvážiť. Veľmi dôležité upozornenie: pred aplikovaním chloramínu v akváriu je potrebné zvýšiť pH vody nad 7, najlepšie na 7,2. Pozor ale na veľké výkyvy v hodnotách pH! Kto má v akváriu vodu s pH okolo 5,5-6, treba pH meniť postupne nad 7 počas niekolkých hodín až dní... V takomto prípade by som radšej volil iný spôsob a nepoužíval by som chloramín. Ono aj velká zmena v hodnotách pH vody môže mať pre ryby katastrofálne následky. Preto aj ja držím v systéme vonkajšieho bio filtra v akváriách na neho napojených vodu s pH 6,8. Takto jednoducho, pokiaľ potrebujem ryby v danom akva preliečiť chloramínom T, odstavím prietok, odkalím zopár litrov vody, ktorú nahradím čistou neupravenou vodovodnou vodou s pH 7,9. Takto dosiahnem to, že voda v akváriu má vysledné pH niečo málo nad 7 a môžem bez obáv aplikovať chloramín. Po 3-4 hodinách vymením 3/4 vody v akváriu už za upravenú zo suda a zapnem akvárium znova do prietoku. Po niekoľkých dňoch (záleží na teplote vody) je potrebné kôli novovyliahnutým motoliciam z vajíčok liečbu opakovať minimálne 1x. Pri teplote vody 30-31 st. C opakujeme liečbu za 3-4 dni, pri teplote vody okolo 29 st.C za 5 dní.

EDIT 6.2.2013: 

Cyprinopur: je liečivo pre jazierkové ryby, vhodné proti kaprivcom a bakteriálnym ochoreniam. Pre nás diskusárov je použitelné aj v akváriu proti žiabrohlístom a terčovce toto liečivo veľmi dobre znášajú.

Výhodou tohoto liečiva je, že je použitelné vo vode s bežným pH vyhovujúce terčovcom, t.j od 5,5-7,2. Ďaľšou veľkou výhodou može byť fakt, že pôsobí aj proti baktériám a pokiaľ nemáme na 100% zdiagnostikované žiabrohlísty a napríklad odchýlené žiabre a zrýchlené dýchanie spôsobujú napr. baktérie na žiabrach, tak pomôže aj v tomto prípade.

Nevýhodou použitia tohoto prípravku je ale na druhej strane tiež fakt, že pôsobí práve aj na baktérie a to aj na nitrifikačné v bio filtri a vo vode. No ak sa rozhodnete použiť cyprinopur a nevadí Vám, že zabije aj užitočné baktérie vo filtri a vo vode a voda sa po prvej dávke zakalí, nepanikárte. Zákal je spôsobený mŕtvymi schránkami baktérií a terčovce ho znášajú bez problémov. Samozrejme v tomto stave treba kŕmiť ryby veľmi málo, skoro vôbec, alebo len symbolicky.

Dávkovanie cyprinopúru do akváriovej vody je nasledovné:

3x po sebe v dňových (24 hod.) intervaloch 2,5 ml na 50L  akváriovej vody.

Výmena vody po ukončení liečby nie je nutná, ale ak Vám ostane zákal aj po troch dňoch, odporúčam aspoň tretinu vody vymeniť, čím sa Vám dá viac, tým lepšie. Biologický filter sa po čase znova zabehá.

PS: Cyprinopur neúčinkuje na črevné parazity, o tom niekedy nabudúce v inom článku...

 

Viktor Petrík

5.2.2013