Choď na obsah Choď na menu
 


Význam pH vody pri chove terčovcov

     Pre úspešný chov a neskôr aj odchov terčovcov  je dôležitých veľa splnených  podmienok ako sú napríklad kvalitná filtrácia vody, teplota vody, nákup zdravých jedincov a v neposlednom rade kvalita vody, ktorej dôležitým parametrom je reakcia pH. Všeobecne si o tomto parametri vody môžete prečítať tu: http://maniakva.sweb.cz/chemie2.htm

Terčovci obývajú v Južnej Amerike vody, ktorých pH kolíše medzi 3,5 a 6,5 - teda vody mäkké a kyslé. Spravidla obsahujú prímes huminiových kyselín, kyseliny uhličitej i minerálov. Typická voda pre terčovce je teda mäkká, takmer bez minerálov s veľmi nízkou tvrdosťou. Terčovci si na tieto podmienky za stáročia života a milióny rokov evolúcie zvykli a prispôsobili si svoj organizmus na tieto podmienky. Preto sa podobné podmienky odporúčajú aj pre chov v akváriu. Má to svoje dôvody. Kyslé pH vody pôsobí antibakteriálne. V neutrálne alebo slabo alkalicky reagujúcej vode je choroboplodných zárodkov také množstvo, že prirodzená imunita nestačí. Nedajte sa pomýliť výrokmi niektorých chovateľov, že ich ryby sú navyknuté na vyššie pH a že ich ryby sa dajú chovať dlhodobo aj vo vode s pH nad 7,5. Nie je to pravda a skôr, alebo neskôr v takejto vode prídu problémy. Terčovce sa jednoducho za tak krátky čas, čo sú chované v akváriach nedokázali prispôsobiť na alkalické vody tak, aby v nich nažívali dlhodobo bez újmy.

To, že terčovce by sa mali chovať v kyslej vode s pH pod 7 má okrem iného jeden dosť dôležitý dôvod a to je trávenie potravy. Trávenie u terčovcov je prispôsobené práve na kyslé prostredie.

Pokiaľ by sa ryby kŕmili pre nich neprirodzenou stravou, ako je napríklad hovädzie srdce a voda v ktorej sú chované je alkalická s pH vysoko nad 7, nastanú veľmi skoro problémy s trávením. Spočiatku sa začnú objavovať ešte tmavé, no dlhé výkaly a neskôr biele sklovite. Terčovce sa takto za krátku dobu stanú v prijímaní potravy veľmi vyberavé, začnú žrať už len to srdce a inú potravu začnú odmietať. Neskôr prestanú potravu prijímať úplne a chradnú.

Najlepšie je chovať terčovce vo vode s pH v rozmedzi 6 až 7. U mňa plávajú ryby vo vode s pH okolo 6,8.

Pokiaľ niekomu doma netečie z vodovodu ideálna voda, nemusí sa hneď chovu terčovcov vzdať. Je to síce trocha náročnejšie ale o to zaujímavejšie :-)

Dnes už existuje niekoľko jednoduchých spôsobov ako si nevhodnú vodu pre chov upraviť tak aby vyhovovala spomínaným parametrom.

Stručne môžem spomenúť aspoň tie základné spôsoby úpravy pH vody:

1,) úprava - zníženie pH zakúpeným prípravkom v akva schope.

2.) zníženie pH kyselinou ( HCL, H2SO4, H3PO4)  - tu len upozorním, že nie je vhodné liať kyselinu priamo do akvária, ale vodu takto upravujeme zásadne mimo rýb, ešte pred napustením do akvária.

3.) úprava - zníženie pH kyslou, vláknitou, čistou rašelinou. Toto je zrejme najšetrnejší spôsob ako upraviť pH smerom dole priamo v akváriu. Stačí vložiť do filtra a rašelina pracuje pre nás....

4.) úprava pH zmäkčením vody. Mäkké vody nemajú dostatočnú pufračnú schopnosť drzať pH na vyššej úrovni a stačí dastatočne dlho zabehaný bio filter a v mäkkej vode klesne pH pomerne rýchlo.

Zmäkčiť vodu je dnes veľmi jednoduché použitím reverznej osmózy alebo demi kolonky. Vodu z týchto zariadení zmiešame s vodovodnou vodou v určitom pomere tak, aby výsledná voda mala nižšiu tvrdosť.

Ak by sa chcel niekto poradiť o niektorom spôsobe úpravy pH podrobnejšie, môže mi kedykoľvek zavolať a rád vysvetlím.

Viktor Petrík

17.11.2014