Choď na obsah Choď na menu
 


Čím kŕmiť terčovce

    Zdravý diskus chovaný v optimálnych podmienkach zožerie aj "hrdzavé klince". :-)

Tak toto je moje staré heslo, čo sa týka kŕmenia terčovcov. Niektorí z Vás, ktorí ma poznajú z rôzných akvaristických fór, toto moje heslo poznajú. A je to naozaj tak, samozrejme s nadsázkou. Zdraví terčovci sú doslova nenažranci, ktorí si na prednom skle akvária neustále pýtajú od svojho chovateľa, alebo okoloidúcich náhodných pozorovateľov akvária, žrať. Bývajú až takí drzí, že aj keď im žrať dáte a aktuálne zožerú za hrudku rozmrazenej zmesi tak, že im brušká výdúva riadne do strán a vyzerajú ako malé balóniky, ktoré sa ledva vlečú po akváriu, tak hneď ako to zožerú, už sú zase na prednom skle a trhavými pohybmi do strán si pýtajú viac...

To, aby terčovce takto žrali si vyžaduje aby boli v pohode. Pokial budú chované v zlých podmienkach, hlavne čo sa týka kvality vody, teploty vody, nikdy takto prijímať potravu nebudú. Sem tam si len do niečoho zobnú a v tom lepšom prípade to aj prehltnú, no väčšinou vyplujú. Bývajú veľmi vyberavé, žerú len to čo im najviac chutí ( patentky, hov. srdce) a ostatné podávané krmivo ( discus granule) tvrdohlavo odmietajú. Toto je ale postupná ale istá cesta do záhuby a terčovce chované v takýchto podmienkach postupne prestanú žrať úplne a oddídu...

Ako som už písal na inom mieste, chce to sledovať kvalitu vody, hlavne úroveň dusičnanov NO3, ktorú držať na čo najnižšej úrovni (okolo 10mg NO3/L). Veľmi dôležitá je teplota vody. Mladé ryby okolo 5cm by mali žrať veľa a častejšie čo najrozmanitejšiu stravu, v ktorej by nemali chýbať diskus granule. A tu pozor, pokiaľ všetko ostatné žrať chcú a aj žerú, ale discus granule odmietajú, tak už nie je všetko v poriadku, zvlášť, keď predtým u chovateľa kde vyrástli, discus granule žrali. Tu môže byť na príčine práve teplota vody. Zdôrazňujem, že mladé terčovce by sa nemali chovať pod 30 st. C., najlepšie ešte o niečo viac. Znížiť teplotu pod 30 st. C im môžete až ked budú dospelí a nebudú potrebovať prijímať potravu v takom množstve ako keď boli malé a mladé. Nikdy by som ale ani dospelým terčovcom neodporúčal znižiť trvalo teplotu pod 28 st C.

Ohľadom kŕmenia terčovcov je veľmi dobrý článok tu: aquarium.wz.cz/stranky/krmeni.htm

V mojej chovni kŕmim terčovce nasledovným krmivom:

- základ tvoria krmivá značky Tropical (vločky D50 plus)

- tetra discus granule

- sera discus granule

- hikari granule

- mrazené dospelé artémie

Mrazenú potravu (okrem mrazených artémií) vždy treba nechať rozmraziť a po rozmrazení premývať 3-5min. pod teplou vodou napr. v sitku na čaj.

Akékoľvek srdce, hov., morčacie a pod., výrobky na jeho základe skrmovať len príležitostne, používať len ako doplnkové krmivo raz za týždeň, dva, prípadne je najlepšie nepoužívať  ho vôbec.

Tip: Veľmi dobrým a kvalitnym kŕmením (bezpečným) je akékoľvek lyofilizované krmivo, napr. lyiofilizované patentky, lyofilizované nitenky, black worms, lyofilizované dospelé artémie (Artemia Shrimps) a pod.

 

Viktor Petrík

7.3.2013
(aktualizované 10.01.2019)