4 - vloženie rýb do akvária po preprave
Po preprave je veľmi dôležité prispôsobiť terčovce novému prostrediu.
Ako je dôležité karanterizovať rybky som písal v inom príspevku (link nájdete hneď pod týmto nižšie). Na tomto mieste by som rád zdôraznil spôsob ako rybky po preprave premiestniť zo sáčkov alebo plastovej autochladničky do karanténneho, alebo okrasného akvária. Nechal som sa inšpirovať návodom pána A. Piwowarského, ktorý mi uvedený postup poslal do mailu pri nákupe jeho rýb z Nemecka.
"Týka sa to najmä úpravy teploty vody.
Pretože ryby sú studenokrvné zvieratá, ktorých telesná teplota je určená teplotou okolia, nemali by byť vystavené veľkým teplotným rozdielom, pretože by sa mohli inak poškodiť a v najhoršom prípade v najbližších dňoch po teplotnom šoku uhynúť. Pretože sa transportná voda viac alebo menej ochladzuje v závislosti od sezóny prepravy rýb, musí sa vopred znížiť aj teplota vody v akváriu, aby sa udržal čo najmenší teplotný rozdiel.
Mali by ste zmerať teplotu transportej vody. Ak je rozdiel teplôt vody iba 2 ° C, je možné ryby umiestniť priamo do akvária bez úpravy teploty (bez transportnej vody). Až rozdiel cca. 4 ° C medzi transportnou vodou a vodou v akváriu, môže ryby poškodiť a preto je potrebné nastaviť teplotu v sáčkoch na teplotu vody v akváriu do 30 minút. Je dôležité, aby ste vrecká neotvárali, pokiaľ teplota ešte nedosiahla teplotu v akváriu v rozmedzí do asi 2 ° C. Ak je teplota transportnej vody o viac ako 2 ° C nižšia ako teplota vody v akváriu, musí sa teplota upraviť. Akonáhle je rozdiel teplôt menší ako 2 st. C, otvorte prepravné sáčky a vyberte ryby ručne a vložte ich do akvária.
Za žiadnych okolností neprilievajte do transportného sáčku vodu z akvária, aby ste upravili hodnoty vody. Ryby tolerujú rýchle zmeny vodných parametrov, ako je pH a vodivosť, pokiaľ sa nachádzate v obvyklých akvaristických oblastiach. Iba teplota by mala byť nastavená opatrne. Ak dáte do transportných vakov vodu z akvária, mohli by ryby za nepriaznivých podmienok uhynúť na otravu čpavkom alebo minimálne utrpieť značné poškodenie žiabrí.
Transportná voda je veľmi silno zaťažená metabolizujúcimi látkami a nemala by sa vypúšťať do akvária.
Podľa mojich skúseností je možné teplotu upraviť do 30 minút až do rozdielu teplôt vody okolo 4 ° C. Na každý ďalší stupeň by ste si mali nechať ďalších 30 minút. Úprava by mala trvať radšej dlhšie ako príliš krátko. Ak nastavíte teplotu pomocou vyššie uvedených metód, nič sa rybkám nestane a budete si ich veľmi užívať. "
Toľko z textu p. Piwowarského ohľadom preloženia rýb z prepravných sáčkov do akvária. Text je upraveny a skrátený.
Podobný postup možeme aplikovať aj pri preprave bez sáčkov v plastovej autochladničke. Podľa teploty, možeme do vody v autochladničke vložiť sáčok s teplejšou vodou, tak aby sa postupne voda s rybkami v autochladničke zohriala na rozdiel do 2 st. C oproti v vode v akváriu. (Nevlievať teplejsiu vodu priamo do vody v autochladničke! )
Potom až sa teplota vyrová, preložíme rybky buď sieťkou, alebo ručne do akvária bez transportnej vody.
Viktor Petrík
3/2021